Přímá volba ředitele České televize

2. března 2018 v 4:10 | krajtl pavel |  Demokracie
Témata nezávislosti České televize a přímé demokracie omílají meandry informačního toku dnešních dnů stále divočeji, a člověk se nestačí divit co divoký proud emocí odkryje na obou vymletých březích. Ochrana demokracie před lůzou je trumfována voláním po demokraticky odhlasovaných genocidách, jakoby ty despotické, páchané pod krytím fakenews nezávislých žurnalistů nestačily dostatečně zrcadlit kulturní předlohu krváků z obrazovek.

Do tohoto všechutného dortu, jak z pohádky o pejskovi a kočočce, dovolím si přidat také jednu dobrotu. Jeden hříšný nápad, který mě za svitu úpňkové Luny napad.


Přímá volba ředitele České televize, je technicky snadno proveditelná, ovšem nikoli na formátu všech voličů, nýbrž všech plátců koncesionářských poplatků. Seznam plátců je velmi pečlivě udržován, platby, či spíše jejich opomenutí bedlivě střeženo. Nic nebrání vyhlašovat volby - třeba každý měsíc.

Bankovní transakce, takže i úhrady koncesionářského poplatku, obsahují pole "zpráva pro příjemce". Jméno voleného řditele se tam pohodlně vejde, nebo třeba něco jako VOLBA A,B, nebo C.

Koncesionášské poplatky jsou většinou odesílány trvalým příkazem, a tady se nabízí další využití "zprávy pro příjence". Mohla by totiž obsahovat jméno pana ředitele, se kterým je divák spokojen, od prvího hlasování dále, až do doby než by koncesionář svou přízeň odvrátil. Aktivní zásah do trvalého příkazu člověk jen tak z rozkoše neudělá, ztráta důvěry ve jméno stávajícího ředitele ze strany nadpoloviční většiny koncesionářů-voličů by byla jasným podnětem pro vypsání nových voleb a vypsání konkursu na post ředitele.

Má to jeden háček, nebylo by to anonymní. Nemám strach o to, že by se nějací štamgasti z Horní Dolní poprali po té, co zjistí (třeba hacknutím databáze ČT ten večer z hospody) že jeho soused od piva nevolil jak přísahal v lokále minulý pátek. Větší obavy mám z kreativity štábů ČT, takže by se mohlo stát, že by si dost možná ČT zřídilo "investigativní moderátory diváckého myšlení" kteří by vyhledávali a přímými i nepřímými metodami "pozitivní a negativní motivace" usměrňovali "pomýlené", nebo "neukázněné", či "nestandartní" voliče-koncesionáře. Dost možná bychom se dočkali nového institutu, po kterém nejeden povinovaný držitel televizoru prahne - a to "vyloučení z řad plátců koncesionářských poplatků" (a tedy i voličů oprávněných k ČT). Důvodem by mohla být třeba "nedostatečná míra chápání a rozeznávání dobra a zla v informacích sdělovaných ČT, projevující se špatným hlasováním".

Volba na principu jeden poplatník, jeden hlas, není pro "demokraty" mafiánského kapitalismu žádná výzva, ovšem něco docela jiného by bylo hlasování na principu "větší poplatník, více hlasů". Jistě bychom se dočkali překvapivého počtu přihlášených podnikatelských televizorů, a možná i koncesionářských fondů, které by za přenechání hlasu byly ochotny uhradit plnou výši koncese nejednomu penzistovi. To bychom se divili, kolik by se mezi odpůrci referenda najednou našlo obhájců přímé svobodně-podnikatelské demokracie, a solidarity se seniory.
To samozřejmě není cílem, byl by to pouze záchranný plán, který by udržel "lůzu" dostatečně daleko od rozhodování.

Skutečným ternem je stávající stav, kdy si "lůza" platí manipulaci ze svých vlastních kapes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama