Květen 2014

O tom co zmizelo (přebývá) na stránkách BL

16. května 2014 v 9:32 | kra

Tento text je reakcí na některé články zvěřejněné na stránkách BL a dá se chápat i jako otevřený dopis šéfredaktorovi Janu Čulíkovi.
Pro úplné porozumění, je nezbytné přečtení těch článků. (možná i celých BL)
Vážený pane Čulíku, dal jsem si slohově záležet, aby se to dalo i zvěřejnit a vést tak BL na věřejný pranýř, ovšem především je to míněno jako "pozitivníkonstruktivníkritika" které není nikdy dost.

Nejprve něco o primární příčině, o hýčkání vlastního ega a umění nenaslouchat.
Aneb o tom, co možná chtěl jeden český čtenář říci, ale protože patrně tolik nevládne psaným slovem, může se mu šéfredaktor vysmát a dokonce to využít k pochválení si korektnosti své, a svého listu.
Zde: http://www.blisty.cz/art/73212.html


Dialog bez plurality neexistuje, bez ní by to byl skupinový monolog...
...proto mě osobně neudivuje, že články na BL jsou různých názorových proudů. Musí to tak být, má-li to mít nějaký význam a úroveň. Udivuje mě ovšem, že některým článkům chybí kvalita ve smyslu korektnosti která se brání propagandě. Tu bych při poctivé výměně názorů považoval za nevhodnou, neboť obsahuje logické klamy a argumentační triky. Jako tento článek od Karla Dolejšího:
Zde: http://www.blisty.cz/art/73221.html


Zaměníte 'průzkumu veřejného mínění' za 'výdaje na obranu' a místo Ruska napište USA a můžete si myslet že je to úryvek z českého tisku roku 1970.


...už poznáváte ty pověstné věty stylu Rudé Právo?


"Chce mít velké ozbrojené síly a chce, aby se ho svět bál."Myslím, že ani McCarthismus nepatří do výbavy poctivého tisku.


Co mají články tohoto stylu společné?


Přímo nevnucují čtenáři odpovědi na žádné otázky, avšak jako odpovědi kladou a vrší na sebe fakta, v nesmyslných souvislostech, často spolu nesouvisejících ba protichůdných.
Třeba to, jak se nám snaží pan Dolejší udělat exkurzi do Rusovi duše:


"To vše v situaci, kdy je na tom ruská ekonomika povážlivě špatně a může se utěšovat jen tím, že ukrajinská je ještě v daleko horším stavu"


Přitom, všimněte jak mnoho se toho dozvídáme o autorovi. Je to vlastně jen duchovní exkurze do parazitického Rusa ukrytého v hlavě KD, se kterým tento hostitel vlastního sebeklamu - bojovník a hrdina, statečně bojuje. Bohužel na stránkách BL.


...avšak čtenář který s Karlem rezonuje, nechává se svobodně vést po stopách myšlenek, které mu autor předkládá v podobě záplavy faktů...


"Rusové chtějí, aby jejich země byla velmocí, a přestávají si myslet, že takový status souvisí s jejich osobním blahobytem. Naopak se ukazuje,
že jsou ochotni se blahobytu vzdát, jen když bude Rusko vojensky silné."


Mam z toho nepříjemný dojem, že KD přímo klade vinu na Rusy jako zvrhlé etnikum které pro šíření násilí pohrdá třebas i (jaký hřích) blahobytem...O možných vnějších příčinách této ruské nálady autor mlčí, je tedy jedná odpověď ta, že za to může národní povaha Rusů co způsobuje neklid v Evropě? Chce KD svým článkem říci, něco smysluplného, nebo jen obrací naruby svoje emoční ego aby ukázal světu své vnitřní přesvědčení o charakteru toho odporného zákeřného národa na východě...?Čtěme dál, některá fakta o vývoji v Rusku jsou až děsivě podobná jiné velké zemi, stačí zaměnit jen aktéry:"A v neposlední řadě se vznáší veliká pochybnost nad představami těch, kdo v řečech Wen Ťia-Pao o sebeobětování chtějí vidět cosi
reformního a demokratického. Pokud v nich rezonuje obecná nálada, kterou propagandistický aparát KSČíny a její deník Nová Čína... samozřejmě podstatným způsobem tvaruje, praktickým důsledkem se stává především dále posílená extrémní shovívavost vůči přestrukturování rozpočtových priorit od sociálních výdajů k výdajům na zbrojení. Což je ostatně proces, který už v Číně probíhá řadu desetiletí, ačkoliv země nebyla zapojena do žádného významného konfliktu a z žádné strany jí takový konflikt nehrozil."
...
"A v neposlední řadě se vznáší veliká pochybnost nad představami těch, kdo v řečech Barracka Obamy o sebeobětování chtějí vidět cosi
křesťanského a duchovního. Pokud v nich rezonuje obecná nálada, kterou propagandistický aparát FoxNews, CNN, TeaParty... samozřejmě podstatným způsobem tvaruje, praktickým důsledkem se stává především dále posílená extrémní shovívavost vůči přestrukturování rozpočtových priorit od sociálních výdajů k výdajům na zbrojení. Což je ostatně proces, který už v USA probíhá řadu desetiletí, ačkoliv země nebyla zapojena do žádného významného konfliktu a z žádné strany jí takový konflikt nehrozil."
...
Dalo by se do toho textu vepsat třeba Japonsko a jiné země? Nepíše KD svoje články pomocí nějakého generátoru automatických textů?


Povzdech nazávěr:
Vážené BL, pane šéfredaktore Čulíku
Chcete být jakýmsi vlivovým časopisem, nebo prostředkem pro svobodnou a POCTIVOU výměnu názorů?
Máte co dohánět.


V poslední době se jevíte spíše jako terapeutické místo pro KD, jehož výlevy balancují na hraně paragrafu § 355 trestního zákona.
http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5-paragraf-355.Zopakujte si prosím v příkladech, co jsou to logické klamy:
http://david.blog.idnes.cz/c/323256/Jak-jsem-se-setkal-s-clankem-plnym-logickych-klamu.htmlPavel Krajtl