Září 2013

Miloš Zeman - noční můra 'českých' novinářů

24. září 2013 v 18:47 | kra |  Demokracie
S neobyčejnou jízlivostí sleduji jak živá vystoupení pana prezidenta Zemana deprimují některé novináře. Jako obvykle se snaží vystoupení řečníka zkreslovat vlastními výklady namísto citací, ovšem narozdíl od tiskovek zástupců stran, netroufá si ČT prezidentova vystoupení stříhat. Na internetovém serveru Týden.cz si přesto jeho věty vyložili posvém.

Prezident Miloč Zeman:

"...mluvil jsem o roce 2004, kdy byly podepsány základní dokumety - a já teď nechci zpochybňovat cenu za kterou proběhla "doprivatizace" OKD, protože ta se týkala skutečně těžební činnosti, ale chci zpochybnit to co už jsem zmínil, tedy jakýsi dárek panu Bakalovi v podobě bytového fondu v rozsahu 40 tisíc bytů. Ten kdo tento dárek dojednával, je obecně znám, a já předpokládám že všichni čeští novináři jsou natolik dobře informováni, že tato jména vědí."

Novináři si tato slova vyložili podle vzoru, jakým se skutečnosti a fakta snažil kdysi zkreslovat už Miroslav Kalousek, když v parlamentu dne 10.února 2011 obhajoval svou nečinnost, (jako ministr financí a správce státního majetku) vůči porušení smlouvy panem Bakalou (Bakala se v roce 2004 ve smlouvě se státem zavázal prodat přednostně byty nájemníkům, ale místo toho je v roce 2010 zastavil u bank).

Tito odborníci se v souladu s ing.Kalouskem a jemu podobnými odborníky na tržní ekonomiku snaží vnutit veřejnosti pocit, že když vlastníte například 49% v 10 miliardové společnosti, že máte šanci na to, aby za současných neoliberálních zákonů od Vás majoritní vlastník 51% odkoupil Vaši část za 4,9 miliardy. Nedovedu si představit proč by to dělal. Odkoupí váš podíl za cenu, která bude srovnatelná s náklady na vytunelování společnosti a převedení majetku jinam - pokud se svých akcií nevzdáte dobrovolně.

Je obdivuhodné jak si tutu triviální matematiku vlastnických vztahů nedovedou osvojit pravicoví tigři businesu komentující usilovně vše přesně podle ideologických brožurek neoliberalismu. Příčina tohoto novinářského lapsu může být dvojí.

  1. Neschopnost vyhledávání elementárních faktů a absence špetky racionálního myšlení kombinovaná s bezmeznou důvěrou k vlastní intuici a ideologii.
  2. Záměrná podpora a propagace myšlenek konkrétních lidí a jejich stran v předvolebním boji o zachování mafiánského státu. Shodit veškerou vinu na ČSSD a Bohuslava Sobotku který byl v roce 2004 v postavení zástupce státu jako minoritního akcionáře -viz výše. (jak se ze státu stal v OKD minoritní akcionář je taky zajímavé, zejména v souvislosti se jmény osob jež měli rozhodovací pravomoc v pohybu akcií).


Takže pro info českým novinářům, kdyby náhodou platil ten první případ:

V roce 1990, Vladimír Dlouhý jako ministr průmyslu rozhodl o tom, že bytový fond bude zahrnut do majetku OKD.

V roce 1997 umožnili zástupci státu (Kočárník nebo Pilip?), že bylo sníženo základní jmění tak, že Fond národního majetku České republiky ztratil ve společnosti majoritu.

...ale podle některých novinářů stejně za všechno může Sobotka.