Otevřený dopis panu prezidentovi MIloši Zemanovi který jsem mu nikdy neposlal

25. srpna 2013 v 13:15 | kra
Otevřený dopis panu prezidentovi MIloši Zemanovi který jsem mu nikdy neposlal,
protože vlastně ani není pro něj, ale i pan prezident si sem může zajít ten dopis přečíst, pokud se o něm nějak dozví.


Jde mi o vyjádření postoje na některé věci, které zazněly při ...

Brífinku prezidenta Miloše Zemana po jednání s předsedy parlamentních stran, 23. 8. 2013

...kde podezřele, prapodivně, argumentoval právem občana na předvolební maškarádu...

Vážený pane prezidente, souhlasím s Vámi ve věci termínu voleb a termínu definitivního rozpuštění sněmovny. Ovšem nemohu se ztotožnit s argumentací, kterou jste použil pro kritiku "nápadu" poslance Jiřího Dolejše.

Předpokládám, že jste argumentoval "právem voliče na volební kampaň" jenom proto, aby nemusela zaznít skutečná podstata problému - odstavit stojedničkové kmotry pokud možno od jakéhokoliv vlivu na politiku, tedy i od schvalování zákonů, - co nejdříve.

Ve věci práva na kampaň (neplést s právem na informovanost to se navzájem vylučuje) mám názor tak diametrálně odlišný od zástupného argumentu tohoto typu, že bych jej nepronesl. ...snad jen ve velmi kanadském žertu.
Nemyslím si jako Dolejš, že by parlament měl pokračovat, ale myslím si, podobně jako Dolejš, že předvolební kampaně nejsou vůbec potřeba a místo předvolebních slibů je třeba se zaměřit na bilancování. Bilancování toho jak která strana umí obětovat svůj program na oltář antikomunismu, antiNGO-ismu, či jiného -ismu, stejně jako mnozí novináři rádi obětovali kredit povolání "novinář, žurnalista, publicista, komentátor" a prodali jej "za mrzský peníz" nebo jen za možnost "tvorby" třebaže kromě komediálnosti a hereckého nadání nemají žádnou kvalifikaci (nebo právě proto).

Mimochodem, ty reklamní šoty na sebe sama, jak je skvělá a umí, platí televize sama sobě? Platí redaktoři a "osobnosti" televize za šoty ve kterých si dělají reklamu na sami sebe, nebo jim to bezděčně (a vděčně) platí oblbovaní koncesionáři? Já toto počínání nazývám "kvalifikace reklamou". Je příbuzná "kvalifikaci koupeným titulem", která je zvlášť oblíbená díky množství našich vysokých škol a univerzit. Avšak kvalifikace reklamou je méně riskantní ve vztahu k porušení práva avšak vyžaduje peníze nebo konexe, nejlépe obojí. Obojím disponují politické strany. Existence a masivní používání kvalifikace reklamou je pro voliče nejrizikovější okamžik se závažnými důsledky rozhodnutí.

Kvalifikaci reklamou, kdy je doslova z ničeho vystavěna skvělá osobnost politika, je ochotno skrze předvolební kampaň podlehnout spousta nerozhodnutých voličů, kteří se dlohodobě politikou vůbec nezabývají. Je to užitečné?
K čemu ohňostroje, k čemu divadýlka? Čerstvá paměť a nezhojené rány, to je nejlepší lék na na rozum. Předvolební reklama jen zakrývá nánosy bahna jako sníh, jako zakrývají komfety a odpadky po mítincích.
Po meatincích na nichž si všichni myslí, že jsou stejní s těmi kolem alespoň v tom, že vědí co mají říkat že si myslí, když by se někdo ptal proč žeru ten guláš.

Nemyslím si ani zdaleka že záleží na tom, co je v předvolebních kampaních na hlavy voličů nahrnuto, v jistém smyslu jde u mnoha nerozhodnutých jen o množství které nakonec zvrátí misky vah...
Potřebujeme opravdu aby takto 'kvalifikovaní' občané někoho volili? Demagogové ano, ti kteří utrácejí stamiliony za kampaně, ti to potřebují. Vědí že když budou šikovně krást tak jsou za čtyři roky nejmíň na vlastní jachtě, že se jim všechno bohatě vrátí...

Pro voliče je předvolební divadlo urážka lidské důstojnosti a mrhání prostředky.
S novináři-hyenami a jejich rukojmími-novinami, ČT, ČRo... je třeba něco udělat, aby se lidem normálně dostalo relevantních a širokospektrálních informací, nikoli cílené manipulace.

V čem je předvolební čas tak jiný, tak zvláštní, čím se liší od čtyř let mezitemmna, že si zaslouží zvláštní pozornost?
Cožpak občané nežijí s politiky a 'výsledky jejich práce' každý den?


Z některých věci byste si, pane prezidente, srandu dělat neměl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jindra jindra | Web | 4. září 2013 v 13:09 | Reagovat

já bych dopis poslal :D a pokud přemýšlíte nad půjčkou, tak doporučuji http://www.123ferratum.cz :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama