Bloudění v říši zakřivených zrcadel

5. února 2011 v 0:19 | kra |  Ateismus

Když vědci v posledních exprimentch dokázali prokázat změnu relativity času vlivem gravitace na vzdálenosti, resp. rozdílu výšky pouhých 0,1mm, asi si řeknete že je to moc pěkné, obdivuhodné, ale k čemu toje?

Již dlouho se snažíme pochopit co je to vůbec gravitace a jak "zkrotit" tento fenomén fyziky a začlenit jej do "standartního modelu" světa. Tento fenomén zneklidňuje vědce hledjící "sjednocující teorii všeho". Konečně, hledání Huggsova Bosonu pomocí urychlovače v CERNu je toho výmluvným příkladem. Sám jsem jedním z mnoha, kteří poskytují výpočetní prostor svého počítače systému BOINC pro projekt einstein@home na hledání gravitačních vln za pomocí Laserových iterferometrů... (ačkoli v poslední době čím dál víc pochybuji o možnosti úspěchu této cesty)

Nabízí se zde ale i jiné možnosti zkoumání gravitace.

Zaznamenal jem na stránkách Aldebaranu, kde pan docent Kulhánek prezentoval nové poznatky vědy, že se povedlo změřit vliv gravitace na relativizaci času vlivem gravitačního poli s výškovým rozdílem 0.1mm (ano, desetiny milimetru!!!) v gravitaci Země. Jsme tedy schopni měřit gravitační zrychlení v prostoru a definovat jeho rozložení s přesností dosud nebývalou!
Pokud budou vyslány do vesmíru družice vybavené přístoroji schpnými datekovat s takto geniální přesností gravitaci, pak nám to umožní zkoumat nauvěřitelně přesně rozložení gravitačního půspbění v prostoru. Družice vybavená přístrojem schopným detekovat s takovou přesností gravitaci by mohla být vypuštěna "nazdařbůh" kamkoli, a přesto jsem přesvědčen, že by v konfrontaci s našimi dosavadními představami zamávala s Einsteinovými postuláty stejně, jako ty kdysi změnily Newtnovy klasické pohledy na mechaniku vesmíru. Rozhodně by to nebylo v rozporu s Einsteinovou předpovědí "Machova principu" který je podle mě zbytečně opomíjen. Je dokonce možné, že dnešní fenomén temné hmoty a temné energie se změní na "temné nic a temnou zápornou energii" (trochu přehnaná Sci fi.. sorry).

Mám pocit, že mnoho vědců, jejichž slovo má váhu, si nedostatečně uvědomuje, že náš pohled na Vesmír je velmi omezen (ono to v hlubokém hloubání někdy překáží). Jsme omezeni nikoli jen prostorem, z něhož jsme se doposud dostali jen tak daleko, jak nám umožňují sondy, bohužel, čím vzdálenější, tím starší... ale především časem. Jsme sice schopni hledět daleko do vesmíru napříč časem, který brázdí světlo vzdálených hvězd, nejsme však schopni zaznamenat dynamiku této minulosti. (Možná se nabízí možnosti v měření interference na delších vzdálenostech.) Ale dosud ani ty nejstaší záznamy o tom, co lidstvo pozorovalo na obloze před tisící let (záznamy starých Číňanů) nám neposkytují v časové konsekvenci vesmíru nic víc, než prostý snímek. Jako když zachytíte ostrou fotku sportovce ve skoku. Vzhledem k naší lidské drobnosti nemáme dosud jinou možnost. Délka lidského života, ba i existence inteligentní civilizace není schopna se vůbec v našich představách měřit s rozměry vesmíru. Zvítězí inteligence a schpnosti vědy nad tímto omezením? Snad. Možná jednou poznáme jak zakřivený, plastický, ba tekutý Vesmír je. Možná zjistíme zítra či pozítří že je stejně plastickým a ohebným i v dosud uznáveném a dostatečně uspokojivě přesně měřeném časoprostoru, který definujeme konstantu světla 'c' a máme jej za tak jednoduše Einsteinovsky pevným.  Možná zjistíme, že Einsteinova předpověď konce jeho obecné relativity, nastane již brzy, a že se rozpustí v relativitě ještě relativnejší (Machův princip) a bude tak naplněna vznikem nové epochy Fyziky. Ostatně, co jiného lze v dějinách vědy čekat že?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 •MiNiLaDý°PaťUšQá• •MiNiLaDý°PaťUšQá• | Web | 5. února 2011 v 0:24 | Reagovat

Ahooj =DD ani ty ešte nespíš?:DDD
inak krásne to tu máš!:)

2 Vaska Vaska | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 14:58 | Reagovat

Moc pěkný blogík. Ještě juknu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama