Únor 2011

když bůh je zpovědník

24. února 2011 v 23:24 | kra
nadpis pro dnes stačí...

Dilema

8. února 2011 v 2:47 | kra |  Srandičky
Infomační statut jedince v prostoru dnešního světa spočívá toliko v dilematu:

Vědět a blít, nebo nevědět a neblít'.

Není divu k jakému rozhodnutí se nakonec většina obyvatel světa přeplněného informačními technologiemi odhodlala. Konec konců, když už na něco ošklivého člověk narazí, předpokládá že většina ze zvratků co potká na ulici, pochází od nějakých neslušných lidí, například bezdomovců, kteří mají v informačních dilematech jasno, neboť oni 'už vědí' (doslova, fyzicky) jaký je skutečný život.

Ani si nepomyslíme že je dost možné, že produkty obráceného metabolismu, jež občas nacházíme na chodnících, nejsou vždy následkem pokusu bytupustého tvora uniknout realitě za pomocí lihového nápoje distribuovaného v papíru, nýbrž že jej v nejvyšší blahosklonnosti vytvořil tvor s vlastní pevnou střechou nad hlavou, obtěžkán všemožnými požitky jimiž skrápí jako na obětišti radostně vždy a znovu čisté ubrusy stoly blahobytu. 
Přes zdánlivou nesouměřitelnost si dovolím poznamenat, že i zde by se dala nalézt společná příčina výskytu záporného metabolického jevu.
Obvykle se snoubí rozežranost a agresivita jedněch a ovčí povaha druhých (lhostejnost třetích). Ti kdož nemají ovčí povahu obvykle končí ve vězení, nebo ve vládě. Pak se z nich stanou opravdoví dravci. Dravci jsou ze strachu obdivováni pro svou sílu od těch kdo se bojí sežrání - ti předposraní co se již preventivně podělali, nestydí se schovat za každou cenu do tepla dravčích konečníků. Zbytek domých obvykle končí v pouličním zapomnění dějin, pokud se ovšem jejich příklad nedá zneužít pro oblbnutí nemluvných ovcí. Vhodně dramatizované příběhy 'kterak hrdinu nakonec nosili na ramenou' pomáhají održet ovce v klidu při pravidelném sříhání.

V zápase o primátní postavení mezi živočichy si rozhodě 'Homo Sapiens' ve své skromné adorizaci 'civilizační' vyspělosti může gratulovat. Do tak pestrých (nikoli kvalitních) sociálních úspěchů to žádný tvor této jedinečné planety ještě nedáhnul. Děkujeme všem účastníkům, a přejme mnho úspěchů v příštím životě. (bude-li jaký)


...a kdyby se někomu za pár miliard let povedl úspěšný útěk z planety před umírajícím sluncem, které nakonec pohltí naši modrou a nezelenou planetu, přeji dlouhá vesmírná léta všem nadále zúčastněným na cestách mezi dalšími potenciálními planetami, v postupně vychládajícím vesmíru...

Přeji krásné sny a hezké vzpomínky na budoucnost dalších generací... ;)


Dovolím si dodatek pro nenapravitelné optimisty, kterým se už od narození přihodila ta nehoda, že nikdy za svůj dosavadní život neměli hlad (myslím opravdový hlad):
Zavřete se do sklepa na pár dní jen o vodě, ono vás to přejde. Televize k potlačení nudy se k tomuto účelu doporučuje, abyste zjistili "čo si Kefalín predstavuje pod takým slovom absúrdne"


Vytrženi z reality, blahosklonně háží mocní tohoto světa z výšin virtuality své dojmy na hlavy udivených 'nevděčníků'. Když pod falšnými záminkami pralesní rovnosti kydají svá 'hodnotná' závaží na misky pozlátkových 'spravedlivých' vah civilizace, kterou nikdy nepochopili jinak než 'sežer dokud je co'.
Nečekejte od těchto barbarů v naškobených hávech humanní zacházení když si proti nim dovolíte škytnout. V každém člověku je člověk tím míň, čím víc z něj nakonec zbude jen zuřivé zvíře bojující o holý život. To platí tím spíše pro tupé naboby jež svou studenost nazývají ctností. Zapomenou-li tito znuděně vystydlí hosté blahobytu házet kosti pod stůl, diví se pak když ti jež nazývají lůzou je sežerou od nohou.

Hlad vyhání vlky z lesů... cožpak už na to opět zapoměli? Není divu. Zkušenost je nepřenositelná. U zkušeností okolo popravčích špalků a šibenic to patí zvláště, a bude platit potud, pokud je na ta popravistě nechá lhostejnost dojít spolu s miliony nevinných...

...počkat, na těch popravištích válek dosud byli vlastně jen ti nevinní!...?

ach... ta boží spravedlnost.

Blbosti není nikdy nadbytek.

Bloudění v říši zakřivených zrcadel

5. února 2011 v 0:19 | kra |  Ateismus

Když vědci v posledních exprimentch dokázali prokázat změnu relativity času vlivem gravitace na vzdálenosti, resp. rozdílu výšky pouhých 0,1mm, asi si řeknete že je to moc pěkné, obdivuhodné, ale k čemu toje?

Již dlouho se snažíme pochopit co je to vůbec gravitace a jak "zkrotit" tento fenomén fyziky a začlenit jej do "standartního modelu" světa. Tento fenomén zneklidňuje vědce hledjící "sjednocující teorii všeho". Konečně, hledání Huggsova Bosonu pomocí urychlovače v CERNu je toho výmluvným příkladem. Sám jsem jedním z mnoha, kteří poskytují výpočetní prostor svého počítače systému BOINC pro projekt einstein@home na hledání gravitačních vln za pomocí Laserových iterferometrů... (ačkoli v poslední době čím dál víc pochybuji o možnosti úspěchu této cesty)

Nabízí se zde ale i jiné možnosti zkoumání gravitace.

Zaznamenal jem na stránkách Aldebaranu, kde pan docent Kulhánek prezentoval nové poznatky vědy, že se povedlo změřit vliv gravitace na relativizaci času vlivem gravitačního poli s výškovým rozdílem 0.1mm (ano, desetiny milimetru!!!) v gravitaci Země. Jsme tedy schopni měřit gravitační zrychlení v prostoru a definovat jeho rozložení s přesností dosud nebývalou!
Pokud budou vyslány do vesmíru družice vybavené přístoroji schpnými datekovat s takto geniální přesností gravitaci, pak nám to umožní zkoumat nauvěřitelně přesně rozložení gravitačního půspbění v prostoru. Družice vybavená přístrojem schopným detekovat s takovou přesností gravitaci by mohla být vypuštěna "nazdařbůh" kamkoli, a přesto jsem přesvědčen, že by v konfrontaci s našimi dosavadními představami zamávala s Einsteinovými postuláty stejně, jako ty kdysi změnily Newtnovy klasické pohledy na mechaniku vesmíru. Rozhodně by to nebylo v rozporu s Einsteinovou předpovědí "Machova principu" který je podle mě zbytečně opomíjen. Je dokonce možné, že dnešní fenomén temné hmoty a temné energie se změní na "temné nic a temnou zápornou energii" (trochu přehnaná Sci fi.. sorry).

Mám pocit, že mnoho vědců, jejichž slovo má váhu, si nedostatečně uvědomuje, že náš pohled na Vesmír je velmi omezen (ono to v hlubokém hloubání někdy překáží). Jsme omezeni nikoli jen prostorem, z něhož jsme se doposud dostali jen tak daleko, jak nám umožňují sondy, bohužel, čím vzdálenější, tím starší... ale především časem. Jsme sice schopni hledět daleko do vesmíru napříč časem, který brázdí světlo vzdálených hvězd, nejsme však schopni zaznamenat dynamiku této minulosti. (Možná se nabízí možnosti v měření interference na delších vzdálenostech.) Ale dosud ani ty nejstaší záznamy o tom, co lidstvo pozorovalo na obloze před tisící let (záznamy starých Číňanů) nám neposkytují v časové konsekvenci vesmíru nic víc, než prostý snímek. Jako když zachytíte ostrou fotku sportovce ve skoku. Vzhledem k naší lidské drobnosti nemáme dosud jinou možnost. Délka lidského života, ba i existence inteligentní civilizace není schopna se vůbec v našich představách měřit s rozměry vesmíru. Zvítězí inteligence a schpnosti vědy nad tímto omezením? Snad. Možná jednou poznáme jak zakřivený, plastický, ba tekutý Vesmír je. Možná zjistíme zítra či pozítří že je stejně plastickým a ohebným i v dosud uznáveném a dostatečně uspokojivě přesně měřeném časoprostoru, který definujeme konstantu světla 'c' a máme jej za tak jednoduše Einsteinovsky pevným.  Možná zjistíme, že Einsteinova předpověď konce jeho obecné relativity, nastane již brzy, a že se rozpustí v relativitě ještě relativnejší (Machův princip) a bude tak naplněna vznikem nové epochy Fyziky. Ostatně, co jiného lze v dějinách vědy čekat že?