Další pumpa na státní finance

3. července 2010 v 10:47 | kra |  Demokracie
Odložené školené se státní garancí půjček. Tento moderní "nástroj" financování školství ve mě v kombinaci se současnou akademickou praxí vyvolává nemalé rozpaky, zejména v kontextu s veřejným tajemstvím o rozdávání titulů na mnoha dalších vysokých školách.

Pod tímto dojmem vidím v novém systému finanční výpomoci  školství jen další pumpu na státní peníze a systematický rozvrat vzdělanostní společnosti. Má-li stát bankám garatovat návratnost půjček studentům, kteří na fakultách typu plzeňskách práv získají bezcené tituly, nastává celá řada otázek. Z čeho bude nositel falešného titulu - jinak zcela neschopná osoba, splácet půjčku? Pokud jej konexe nevynesou do teplého místečka státního úřadu, nebo do dozorčí rady nějakého polostátního podniku, patrně nikdy nedosáhne na příjmy z nichž by mohl začít půjčku splácet. Pokud bude podnikat, nebude pro něj problém žít si na vysoké noze a vykazovat nulové příjmy. V sokromém sektoru se se svým rychlokvašeným vzděláním patrně výrazněji naprosadí. Doufejme tedy, že se z řady vyčlení dostatek vyjímek -poctivců (hlupáků) , kteří to nakonec odnesou na svých bedrech sami. Vypadá to, že cílem odloženého školného v kombinaci se současnou akademickou praxí na našich přemnožených vysokých školách je zaplavení pracovího trhu neschopnými otitulovanými idioty, jejichž "vzdělání" zaplatí po vypršení časové lhůty (dostatečném nárůstu úroků) opět stát.
Možná si řeknete, že takto pesimistický náhled je příliš upjatý a extrémní, že pomíjí tu spoustu opravdu nadaných studentů, kteří bezpochyby tvoří zdravou páteř našeho vzdělávacího systému a podvodníci mezi nimi nemohou zdravé jádro rozložit. Možná že to tak skutečně bude, ale patrně  bude třeba uzavřít hranice, aby nám lidé kteří skutečně něco umí, neutíkali do zahraničí. Těžko si totiž představit, že vzdělaní lidé budou dobrovolně trpět rozmary svých všeho(ne)schopných spolužáků dosazených všemožnými podfuky a konexemi do státní a finanční moci. Nedělejme si iluze o tom, že se skutečné schopnosti prosadí proti zaběhnuté praxi, kdy 80% benjamínků "dědí" teplá nejrůznější místečka po svých příbuzných (takže se nedivme že těch místeček musí stále přibývat). Po neslavném konci všech cukrovarů v naší zemi máme opět naději na přislazení života vezdejšího, neboť jak říká klasik: " Moc je nejsladší tam, kde blb poroučí moudrému a mrzák zdravému". Kdyby sladkost moci nedosahovala už dnes cukernatosti sicilských hroznů, slušelo by se popřát konzumentům sladkou dobrou chuť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 16:30 | Reagovat

Asi takhle nějak bych to pojal :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama