Rebelové dnes a kdysi

16. května 2010 v 12:12 | kra |  Demokracie
Podle Wikipedie:

Rebel (také rebelant) je někdo, kdo vystupuje proti autoritě, pobuřuje proti ní ostatní - buřič, vzbouřenec, povstalec.


Rebel podle iHNed.cz

Zkusil jsem si zadat slovo "rebel" do vyhledávače Google. Kromě filmů, písniček, skupin od hudebních až po skupiny historického šermu, motorkářských klubů, písniček a podobných komerčních užití tohoto ctihodného slova, zobrazil Google mezi prvními třiceti odkazy konečně opravdu živého člověka na kterého se (snad) hodí toto označení - Petr Bezouška, člověk který splnil svou občanskou povinnost a upozornil na podivné praktiky na plzeňských právech. Je to paradox, nebo osudové určení doby? Snad jde jen o nadsázku, že spořádaný občan který zcela konformě v souladu se zákony státu koná svou povinnost, je označován za rebela (byť v uvozovkách). Z pohledu mafiánů Kindla Tomažiče či Zachariáše jde zajisté o velmi nepříjemného rebela, ale proč z pohledu novinářů? Z jakého úhlu nahlížejí redaktoři na svět o kterém píší?
Možností je několik.
Freudovská představa redaktora znalého finančních poměrů okruhu vlivných lidí kteří "hýbou českem" a podvědomě jej láká situovat se do této role? Snad, zvláště když výhody a výsady těchto "úspěšných" tolik převyšují rizika v kontextu "právního státu" Česká republika.
Představa, že redaktor má sice vlastní svědomí, poctivou novinářskou etiku, ale "splácí hypotéku a před bramani redakce stojí zástupy čekající na jeho místo" se zdá pro poctivé nezávislé médium téměř vyloučena. Téměř. Klasik by v této souvislosti použil obligátní "lež je pravděpodobnější než zázrak".
Z mého pohledu je nejpravděpodobnější příčina tohoto jevu vysoká vyspělost a pokrok v personální politice soukromých médií, která se již vyprofilovala natolik, že dokázala ve svých řadách soustředit kádry spolehlivé, loajální spolehlivě nerbelující proti zaměstnavateli, vyhovující svými zjevnými i vnitřními postoji požadavkům zaměstnavatele.

Kdo vlastní a ovládá iHNed.cz si zjistěte sami, já to nezjišťoval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama