Justiční mafie si za stafáže Václava Moravce dělala dnes v ČT svou PR

16. května 2010 v 13:19 | kra |  Demokracie
Otázky Václava Moravce napravují v přímém přenosu obrázek justice. Jetak třeba učinit ještě před volbami, aby špatný obraz a pachuť hořkosti přebyli v očích voličů nějakými sladkostmi slibů a sypání si popele na hlavu. Není divu. Pojem justiční mafie si volič spojuje s pravicovou Topolánkovou vládou, s lidovcem Čunkem. Pravici, lidovcům a jiným od nich odvozeným konzervativcům je třeba neustále pomáhat. Je to sice v rozporu s nestranností kterou má veřejnoprávní médium držet, ale v děsivé představě před návratem stalinismu je takovéto "lehké" porušení kodexu chválihodné. Ani ve snu tyto ohýbače kodexů a etických norem nenapadne, že těmito obecně tolerovanými drobnými odchylkami od pravidel získává moc mocných na nebezpečí, a roste nebezpečí totality.


Čekal jsem kdy se Václav Moravec, kdysi špičkový redaktor čeké redakce rozhlasu BBC, zeptá na JUDr. Libora Grygárka , který "...se dobrovolně podílel 21.srpna 1989 na vyvážení demonstrantů z Václavského náměstí desítky kilometrů do lesů za Prahou."

Na prkotiny ovšem nebyl čas. Bylo třeba si nejprve vyřídit účty s policií, jejichž zástupci nebyli nějakým omylem do pořadu přizváni. Po objevných prohlášeních o tom jak se to mělo už dávno dělat a co v tom skřípajícím justičním stroji vlastně drhne, pustili se bez uzardění do veřejného přetřásání projednávané soudní věci. Patrně považují za vhodné, aby měli rasisté kteří mají na svědomí popálenou Natálku šanci napadnout projednávání soudu z podjatosti a ovlivnění ze strany médií, státního zastupitelství, ministerstva spravedlnosti...

Když se pořad konečně dobelhal k tlachání o korupci, bylo třeba uvést téma jasným odhalením z úst psychologa. Všechno to patrně začalo za  minulého režimu, kde nedostatek zboží přímo nabádal k uplácení. Jak objevné. Jak to souvisí se současným nasycením trhu? S maloobchodním trhem opravdu už niak. Ano, dříve se uplácelo za to co nebylo - podpultové zboží, pořadníky na byty.
Dnes se uplácí za to čeho nebude nikdy dost - státní zakázky, "pozitivní motivace" nákupčích všeho druhu. Kromě motivace zisku nevidím mezi těmito dvěma druhy korupce souvislost. Liší se rozsahem, objemem, dopadem na ekonomiku. Snad by se mezi bývalími příjemci úplatků našla společná jména. Kdysi loajální úředníci pevně rozkročení mezi státostranou a židlí na níž seděli, sedí pevně na mnohem pohodlnější židli, opřeni o stranu zcela jiné barvy, bez rozpaků si říkají o částky mnohonásobně vyšší než kdysi...

...pardon pouze domněnka, nemám důkazy. Tohle je jen spekulace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myškyn Myškyn | Web | 16. května 2010 v 13:27 | Reagovat

zajímavé...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama