Květen 2010

Anketa: Poznáte muže na obrázku?

23. května 2010 v 16:22 | kra |  Srandičky
Tipujte v komentáři
neznamy

Závist v populismu TOP09

19. května 2010 v 23:44 | kra |  Demokracie
Pravicoví voliči zasazujíce se v nejrůznějších diskusích o radikální programy svých stran, často argumentují iracionalitou uvažování levičáků způsobenou jajich "závistivostí". Závidění je prý hlavní princip ktrerý motivuje levicově orientované k tomu aby vůbec pomýšleli na volbu levice. Když ovšem čtu článek Složenka a solidarita Pavla Lukši (zaTOP09) v dnesním Právu, nemohu nepostřehnout, že ve svých argumentacích k závisti přímo vybízí (a nejen on, v projevech v poslenecké sněmovně je v tomto směru pan Kalousek génius). Není to nabádání k závisti mezi těmi jimž je co závidět, je to vybízení k závisti mezi těmi co mají málo a těmi co mají možná ještě o něco málo míň. Vráží klín nenávisti mezi lidi kteří žíjí ze dne na den, aby mezi ně zasel vzájenou zlost pro privilegia režijních jízdenek a podobných dlohodobě zavedených výhod, která tu byla odpradávna, a na nějakou nespravedlnost nikdo doposud nepomyslel. Sprostým vzýváním závisti snaží se vyvolat dojem, že tyto "nespravedlivé výhody" křiví "liberální kapitalismus" natolik, že to znemožňuje jeho správnou funkčnost, a brání v tomto navýsost spravedlivém systému poctivému rozdělení odměn podle zásluh.
Prapodivné praktiky finačníků s deriváty, nechť zůstanou opomenuty...

Při této rétorice si bezděčně vzpomenu na pana krále ve filmu "Pyšná princezna" kdy král ukázaje ve vězení kamsi k oknu a vzkřiknuvše "hele ptáček!". Zmizel pak z cely zanechav své rádce v místě kde, a kam právem jsa patřili. Ve vězení.

V kontextu nastávajících voleb mám obavu že těmi kdo se mohou ocitnout ošizeni sprostým výkřikem "hele ptáček populismu" v cele nedostižně kynoucích dluhů způsobených rádci Kalouskem a Schwarzenbergem bude dělný lid země české, aniž by tušil že černá je bílou a naopak...

Virtuální demokracie kupodivu funguje

16. května 2010 v 21:56 | kra |  Demokracie
V článku Virtuální demonstrace jsem si dovolil zapochybovat nad demokratičností výběru hesel na transparenty. Příjemné překvapení na mě čekalo v podobě schváleného transparentu vyzývajícího k vlobě KSČM. Uvidíme jak dlouho to vydrží, a zda mezi přihlášenými "demonstranty", kterých je už přes 13 tísíc tento transparent i nadále přežije.

Schváleno

Justiční mafie si za stafáže Václava Moravce dělala dnes v ČT svou PR

16. května 2010 v 13:19 | kra |  Demokracie
Otázky Václava Moravce napravují v přímém přenosu obrázek justice. Jetak třeba učinit ještě před volbami, aby špatný obraz a pachuť hořkosti přebyli v očích voličů nějakými sladkostmi slibů a sypání si popele na hlavu. Není divu. Pojem justiční mafie si volič spojuje s pravicovou Topolánkovou vládou, s lidovcem Čunkem. Pravici, lidovcům a jiným od nich odvozeným konzervativcům je třeba neustále pomáhat. Je to sice v rozporu s nestranností kterou má veřejnoprávní médium držet, ale v děsivé představě před návratem stalinismu je takovéto "lehké" porušení kodexu chválihodné. Ani ve snu tyto ohýbače kodexů a etických norem nenapadne, že těmito obecně tolerovanými drobnými odchylkami od pravidel získává moc mocných na nebezpečí, a roste nebezpečí totality.


Čekal jsem kdy se Václav Moravec, kdysi špičkový redaktor čeké redakce rozhlasu BBC, zeptá na JUDr. Libora Grygárka , který "...se dobrovolně podílel 21.srpna 1989 na vyvážení demonstrantů z Václavského náměstí desítky kilometrů do lesů za Prahou."

Na prkotiny ovšem nebyl čas. Bylo třeba si nejprve vyřídit účty s policií, jejichž zástupci nebyli nějakým omylem do pořadu přizváni. Po objevných prohlášeních o tom jak se to mělo už dávno dělat a co v tom skřípajícím justičním stroji vlastně drhne, pustili se bez uzardění do veřejného přetřásání projednávané soudní věci. Patrně považují za vhodné, aby měli rasisté kteří mají na svědomí popálenou Natálku šanci napadnout projednávání soudu z podjatosti a ovlivnění ze strany médií, státního zastupitelství, ministerstva spravedlnosti...

Když se pořad konečně dobelhal k tlachání o korupci, bylo třeba uvést téma jasným odhalením z úst psychologa. Všechno to patrně začalo za  minulého režimu, kde nedostatek zboží přímo nabádal k uplácení. Jak objevné. Jak to souvisí se současným nasycením trhu? S maloobchodním trhem opravdu už niak. Ano, dříve se uplácelo za to co nebylo - podpultové zboží, pořadníky na byty.
Dnes se uplácí za to čeho nebude nikdy dost - státní zakázky, "pozitivní motivace" nákupčích všeho druhu. Kromě motivace zisku nevidím mezi těmito dvěma druhy korupce souvislost. Liší se rozsahem, objemem, dopadem na ekonomiku. Snad by se mezi bývalími příjemci úplatků našla společná jména. Kdysi loajální úředníci pevně rozkročení mezi státostranou a židlí na níž seděli, sedí pevně na mnohem pohodlnější židli, opřeni o stranu zcela jiné barvy, bez rozpaků si říkají o částky mnohonásobně vyšší než kdysi...

...pardon pouze domněnka, nemám důkazy. Tohle je jen spekulace.

Rebelové dnes a kdysi

16. května 2010 v 12:12 | kra |  Demokracie
Podle Wikipedie:

Rebel (také rebelant) je někdo, kdo vystupuje proti autoritě, pobuřuje proti ní ostatní - buřič, vzbouřenec, povstalec.


Rebel podle iHNed.cz

Zkusil jsem si zadat slovo "rebel" do vyhledávače Google. Kromě filmů, písniček, skupin od hudebních až po skupiny historického šermu, motorkářských klubů, písniček a podobných komerčních užití tohoto ctihodného slova, zobrazil Google mezi prvními třiceti odkazy konečně opravdu živého člověka na kterého se (snad) hodí toto označení - Petr Bezouška, člověk který splnil svou občanskou povinnost a upozornil na podivné praktiky na plzeňských právech. Je to paradox, nebo osudové určení doby? Snad jde jen o nadsázku, že spořádaný občan který zcela konformě v souladu se zákony státu koná svou povinnost, je označován za rebela (byť v uvozovkách). Z pohledu mafiánů Kindla Tomažiče či Zachariáše jde zajisté o velmi nepříjemného rebela, ale proč z pohledu novinářů? Z jakého úhlu nahlížejí redaktoři na svět o kterém píší?
Možností je několik.
Freudovská představa redaktora znalého finančních poměrů okruhu vlivných lidí kteří "hýbou českem" a podvědomě jej láká situovat se do této role? Snad, zvláště když výhody a výsady těchto "úspěšných" tolik převyšují rizika v kontextu "právního státu" Česká republika.
Představa, že redaktor má sice vlastní svědomí, poctivou novinářskou etiku, ale "splácí hypotéku a před bramani redakce stojí zástupy čekající na jeho místo" se zdá pro poctivé nezávislé médium téměř vyloučena. Téměř. Klasik by v této souvislosti použil obligátní "lež je pravděpodobnější než zázrak".
Z mého pohledu je nejpravděpodobnější příčina tohoto jevu vysoká vyspělost a pokrok v personální politice soukromých médií, která se již vyprofilovala natolik, že dokázala ve svých řadách soustředit kádry spolehlivé, loajální spolehlivě nerbelující proti zaměstnavateli, vyhovující svými zjevnými i vnitřními postoji požadavkům zaměstnavatele.

Kdo vlastní a ovládá iHNed.cz si zjistěte sami, já to nezjišťoval.

Virtuální demonstrace

14. května 2010 v 18:03 | kra
Na serveru Vituální demonstrace se mimo jiné píše:


"Vytvořili jsme proto virtuální počítačové prostředí, do kterého se každý může bez obav přihlásit a kde může svobodně, aniž by odešel od svého počítače vyjádřit svůj názor."

Jsem zvědav jak můj svobodný názor na transparentu projde cenzurou, která zajísté vyřazuje jen transparenty obsahující vulgární výrazy, nebo porušují zákon.
Virtuání demmonstrace

Paradoxně se právě 25.5.2010 budu fyzicky vyskytovat na Moravském náměstí v Brně, kde KSČM pořádá mítink :-)