Vítězství vůle lidu? Českého?

19. září 2009 v 21:22 | kra |  Demokracie
"Tak nám odpískali radar." Řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv vojenskou službu když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů. Ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny. Kromě tohoto zaměstnání byl stižen reumatismem a mazal si právě kolena opodeldokem...

"Kerej radar paní Müllerová? Já znám dva radary. Jden je v Nepolisích na Královéhradecku, a druhej na slavkovském bojišti nedaleko Sokolnic. Vobou není žádná škoda."
"Ale milostpane, ten radar v Brdech, ten velkej co ještě nestojí, ten od nejvyššího..."
"A ježišmarjá, to je dobrý! A kde se to tomu našemu radaru stalo?"
"Smetli ho ve Washingtónu milostpane, po zralé úvaze vědí? Posvítil si na něj ten novej Obama, co si ho tam zvolili loni za presidenta."
"Tak se podívejte paní Müllerová, jak můžou takový prezidentský volby nešťasně skončit..."


Titulek článku a zmínka o prezidentských volbách a Washingtonu svádí k tomu, že by si jeden pomyslil, že mám na mysli vítězství vůle občanů USA. Jistě, nějaká souvztažnost příčin a následků by se tu našla, snad.


Nabízí se tu ovšem jeden nepříjemně hlodající červíček pochybností. Nestačilo málo, a na rozhodování o tak důležité věci jako je vzdání se části území státu (součást již podepsaných smluv) by ve sněmovně stačilo pár přeběhlíků navíc. Ačkoli se z poslaněckých lavic z úst odpůrců základny ozývala upozornění, že ústava stanoví že "Území České republiky tvoří nedílný celek, jehož státní hranice mohou být měněny jen ústavním zákonem", z historie rozhodování ÚS, nedávné i předchozí, lze snadno odhadnout průběh jednání i argumenty v odůvodnění.


Při jednání nad stížností o radarové smlouvě s USA by mohlo zaznít něco jako:
"Jakou bezpečnost a s kým jste ji chtěli realizovat a co vám brání ve vstřícnosti ke spojencům?

(podle vzoru: "jakou vládu jste chtěli vygenerovat a co Vám zabránilo v tom aby ste se o ni pokusili")


V argumentaci by zase mohlo zaznít:
"Ústavní soud neshledal, že by ta bílá koule měla všeobecně "územě zcizující efekt" a činila by reálně pro kohokoliv ztrátu územní celistvosti za podstatnou."

(podle vzoru: "Ústavní soud neshledal, že by regulační poplatky měly všeobecně "rdousící efekt" a činily by reálně pro kohokoliv zdravotní péči či zdravotní pomůcky nedostupnými.")


Podle posledního vývoje to vypadá, že k něčemu podobnému v bejbližších dnech nedojde. Ale nezoufejte. Vojenským základnám všeho druhu není ještě v USA definitivní konec a lidí ochotných prodat lán České země za pár nekrytých zelených papírků je u nás taky dost...

Nenechme se překvapit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama