Koncepce nekrize

17. března 2009 v 21:03 | kra
Jak zabránit do budoucna krizi? Hledíme slepou důvěrou v oči těch kdo ji sami zavinili. Jediný recept pro ně je další živení černých děr

jejich obskurních vírů v nichž mizí skutečné hodnoty vytvářené člověkem jehož práce jsou hodnoty. Nemusí jít jen o zpoceného a špinavého dělníka, i každá účelná organizace manažera usilující o to aby energie strojů a svalů vedla k co nejužitečnějšímu užití zaslouží odměnu. Koncepce Akcionářských trhů kdysi představovala tuto užitečnou a pro celek prospěšnou hodnotu. Dovedu si představit, že nákup či prodej akcií přiměje šéfy firem k lepšímu vývoji firmy, k investicím, k rozvoji. Prozřetelnost investora nechť je jeho výnosným obchodem. V tomto ohledu chápu akciový trh jako základní motivaci k investicím, jako pohon pokroku a inovací...

Těžko si v tomto kontextu dovedu představit, že by "balíčky" nějakých fondů v nichž se smíchávají nesouměřitelné "investice" tvořených hodnot a sliby navnaděných dlužníků mohly být uvěřitelnou hodnotou. S vidinou zisku, vystavěli organizátoři "honu na dlužníky" pyramidy dluhů, z nichž bylo možno vytřískat miliardy z "budoucna"... Jak řekl Allen Greenspan: "nejsou hlopí, je to v přirozenosti lidské povahy".

Je načase nenechat již nikdy do budoucna osud lidstva v takovýchto "rozmarech lidské povahy".

Možná si říkáte, že je to těžké, že nelze najít tu správnou rovnováhu... vždyť ekonomika trvá už tolik staletí...

Zapoměli jsme na nepohodlné studie "levicových" ekonomů, majíce před očima tisíce obětí "totalitního režimu" aniž bychom si uvědomovali, že s jejich dedukcí nemá totalita východní polokoule nic společného.

Netřeba vnucovat dnešnímu globálnímu světu komunistické ideje předminulého století, stačí jen pochopit, jak ten (marxův)* kapitalismus funguje.

Je mi líto, shledávám-li v těch nejchytřejších hlavách světa jen opisovatele a křiklouny dogmat učebnic, stejně jako jsem je shledával v studentech VUMLu.

Žádná logika, žádné pochopení, žádný vhled, jen tupé citáty z "chytrých" knih. Tito ramenatí a sebevědomí bijci "hodnot" nikdy nepochopili a ani se nikdy nesnažili pochopit skutečnou podstatu. K moci a vládnutí stačí dnes bohužel jen několik nazpaměť naučených pouček. Vděčíme tak za svou bídu i úrovni vzdělávání, která provází naši dobu.


*ať už Marx popsal systém kapitalismu jakkoli ideologicky, popsal jej zcela
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fleur Fleur | Web | 20. července 2017 v 2:15 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6Plus. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama